Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.
Přesto, že se úsporné žárovky prodávají již mnoho let, stále si nenašly cestu do všech domácností. Jaké za tím stojí důvody? Má smysl je kupovat, když jsou mnohem dražší? Tento článek se pokusí ukázat, kdy a komu se vyplatí a zda se vyšší pořizovací cena někdy vrátí.
Budeme moci jezdit konečně pouze na vodu? Objev z počátku minulého století zvyšuje výkon dnešních špičkových motorů. Proč se nedočkal většího rozšíření?
S pomalu docházejícími zásobami fosilních paliv musíme hledat lepší obnovitelné zdroje energie. Jedním takovým jsou solární články. Jejich výroba je obvykle drahá a spotřebuje se jí zhruba stejně energie, jako jí za svou životnost vyrobí. Nové plastové solární články nabízí jednoduchou výrobu a dobré mechanické vlastnosti.
Nová technika uchování sluneční energie nám umožní tankovat do auta vodu. Vodík si z ní vyrobíme přímo v motoru. Čerpací stanice se stanou minulostí a do auta budeme házet zinkové tablety.
Nový objev umožní miniaturizaci palivových článků do té míry, že je budeme moci využít v mobilních telefonech, noteboocích, fotoaparátech atp. Z jednoho decilitru paliva vyrobíme 200 litrů vodíku.
V době blížící se energetické krize se stupňuje zájem o alternativní zdroje energie. Mezi ně patří i solární články. Základní surovinou pro jejich výrobu je zcela čistý křemík. Ten je však velmi drahý. Méně čistý křemík má nevhodné vlastnosti. Nyní vědci přišli na to, jak i špinavý křemík v solárních článcích využít.
Prezident USA G. W. Bush
podepsal energetický zákon, který umožní těžbu ropy na Aljašce. Musí jej ještě schválit senát. To může být problém, jelikož díky obstrukcím ze strany odpůrců těžby v národním parku je pro schválení zákonu nutné získat 60 hlasů ze sto členného senátu namísto prosté většiny. Zdá se, že republikánská administrativa nakonec použije praktiky našich poslanců.
S tím jak jdou ceny ropy nahoru, hledají aktivněji i nová naleziště. Najít obyčejnou ropu je už obtížné, ale když vezmete zavděk asfaltem, najednou se z Kanady stane ropná velmoc s největšími zásobami ropy na světě. Jak je to možné? Může za to bitumen.
Britští vědci objevil další způsob, jak získat vodík z obnovitelného zdroje.
Vodík ze slunečnicového oleje získali tak, že jím prohnali horkou páru. Pomohl jim k tomu také nějaký katalyzátor.