Zatímco sonda Beagle2 možná přistála v kráteru a nám se to nelíbí, tak rover Spirit se do kráteru chystá a to se nám líbí. Jedná se ovšem o dva naprosto rozdílné krátery.
Na weblogu Beagle2 se píše, že kráter, do kterého mohl přistát, má průměr 1,2 km, hloubku 180 m a je starý přibližně 50 tisíc let. Pokud by Begle přistál v něm nebo jeho okolí, bylo by to velmi nešťastné. Nachází se tam mnoho kamenů odvržených po dopadu meteoritu, což je povrch naprosto nevhodný k přistání jakékoliv sondy natož Beaglu, který se má rozevřít jako květina. :-)
Sonda Spirit vypuštěná loni NASA má 4. ledna přistát v Gusevově kráteru. Není to žádná "golfová jamka", ale 150 km široká díra v zemi vytvořena před asi čtyřmi miliardami let dopadem meteoritu. Je velmi pravděpodobné, že to bylo obrovské jezero se spoustou přítoků. A právě to láká vědce a fandy mimozemského života. Spirit se zaměří právě na stopy po přítomnosti vody a života. Je vybaven také malou bruskou, aby mohl odbrousit povrch kamenů, a tak zjistit postup usazování hornin, který probíhá jinak pod vodou a jinak na vzduchu.
Ještě si dovolím poznámku ke změně dráhy sondy Mars Express. Ze zprávy na ČASu i dalších zdrojů mám pocit, že je tato úprava (Korekce mi připadá jako slabý výraz viz obrázek.) dráhy chápána jako reakce na nefungující spojení s Beaglem. Není to pravda. Tato změna byla plánována, neboť z předchozí rovníkové dráhy by bylo možné sledovat jen úzký pás povrchu planety. Na současné polární je pokryt celý povrch Marsu. Nad pravděpodobné místo přistání Beaglu se dostane 7. ledna v 13:13 CET.
Zdroj: Destination: Gusev Crater
Obrázek roveru Spirit
ESA o změnách dráhy Mars Express
P. S. Víte, co znamená název sondy Beagle2? Podle toho, co jsem našel to je druh chrta s krátkýma nožkama a jemnou srstí. :-)
Starší příspěvek: Člověk na Marsu do roku 2033
Novější příspěvek: Myška Marťan
Martin Šrubař © 2003 - 2013
Kontakt | O autorovi | Redakční systém